تعریف IT

فناوری اطلاعات یا IT نخستین بار توسط در سال 1981 توسط جیم دامسیک در ایالت میشیگان بیان شد...

تعریف IT

تعریف IT : فناوری اطلاعات یا IT نخستین بار توسط در سال 1981 توسط جیم دامسیک در ایالت میشیگان بیان شد. در این مقاله چند تعریف از IT یا همان فناوری اطلات اورده شده است . با دانشنامه تی تیل همراه باشید تا با تعارف IT آشنا شوید .

تعریف IT

بنابر تعریف اتحادیه فناوری اطلاعات آمریکا ( ITAAفناوری اطلاعات به معنای مطالعه ، طراحی ، توسعه ، پیاده سازی ، حمایت یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه به خصوص برنامه های نرم افزاری و سخت افزارهای رایانه ای است….

IT شامل استفاده از رایانه های الکتروونیکی و نرم افزارهای رایانه ای برای تبدیل کردن ، ذخیره کردن ، حمایت کردن ، پردازش کردن ، انتقال دادن و بازیافت اطلاعات است.

امروزه فناوری اطلاعات به گونه ای گسترده شده که بسیاری جنبه های محاسباتی و فناوری را در بر می گیرد و دامنه فعالیت این حوزه تاکنون چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته است .

چتر فراگیرنده واژه فناوری اطلاعات به حدی فراگیر است که می تواند بسیاری زمینه را را در برگیرد .متخصصان عرصه IT گستره ای از وظایف از نصب برنامه ها گرفته تا طراحی شبکه های رایانه ای بسیار پیچیده و پایگاههای اطلاع رسانی را بر عهده می گیرند.

زمانی که رایانه و فناوری اطلاعات با هم ترکیب شوند نتیجه فناوری اطلاعات یا “infotech” است که یک واژه و تعریف کلی از هر گونه فناوری است که به تولید ، تغییر ، ذخیره ، برقراری ارتباط و ارسال اطلاعات اطلاق می شود.

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، البته در موارد زیادی با هم اشتراک دارند. اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک تصور کنیم فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو و راه‌آهن و هواپیما و کشتی داریم. همه این‌ها را مهندسان مکانیک طرح می‌کنند. در عین حال در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان و مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطح شرکت و شهر و کشور مطرح است که ربط مستقیمی به مهندسی مکانیک ندارد اما فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) مهمترین مقوله در این زمینه‌است.

فناوری اطلاعات IT عبارتست از کاربرد رایانه‌ها و دیگر فناوری‌ها برای کار با اطلاعات. در اینجا هر گونه فناوری اعم از هر گونه وسیله یا تکنیک مد نظر است. عموماً در فناوری اطلاعات به اشتباه، کار با اطلاعات تنها از طریق فناوری‌های رایانه و ارتباطات و محصولات مرتبط مد نظر قرار گرفته است. باید توجه داشت که واژه فناوری عبارتست از مطالعه چگونگی استفاده از ساخته‌های بشری در دستیابی به اهداف و مقاصدی مانند ارائه محصولات و خدمات؛ این واژه تنها به خودمصنوعات بشری اشاره نمی‌کند.

عبارت فناوری اطلاعات ابتدا در سال 1981 توسط جیم دامسیک در ایالت میشیگان بیان شد.وی که به عنوان یک مدیر رایانه ای برای صنایع خودروسازی کار می کرد این عبارت را به منظور مدرنیزه کردن عبارت ” پردازش اطلاعاتی ” اختراع کرد .

برخی هم معتقدند فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اصلی «اساس» (انسان، سازوکار، ابزار، ساختار) است، به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فرا راه خود قرار می‌دهد. دراین تعریف عناصر اصلی فناوری اطلاعات انسان ، سازوکار، ابزارو ساختار دانسته شده اند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

 انسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری

سازو کار: قوانین، مقررات و روشها، ساز و کارهای بهبود و رشد، سازوکارهای ارزش گذاری و مالی

ابزار: نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و ارتباطات

ساختار: سازمانی، فرا سازمانی مرتبط ، جهانی

گفتنی است البته در لغت نامه انگلیسی آکسفورد فناوری اطلاعات به شاخه ای از فناوری اطلاق می شود که توزیع ، پردازش، و ذخیره اطلاعات به خصوص توسط رایانه را شامل می شود.