مایکروسافت آفیس

مایکروسافت آفیس

مایکروسافت آفیس یک مجموعه اداری در بر گیرندهٔ نرم‌افزارهای یکپارچه با هم، سرورها و سرویس‌ها است که برای سیستم‌عامل‌های مایکروسافت ویندوز و مک اواس ده ساخته شده‌است. مایکروسافت آفیس در سال ۱۹۸۹برای سیستم‌عامل مک اواس اکس معرفی شد و در سال بعد یعنی ۱۹۹۰نسخه تحت ویندوز آن نیز به بازار آمد. اولین نسخه از مجموعه مایکروسافت آفیس شامل برنامه‌های مایکروسافت ورد، مایکروسافت اکسل و مایکروسافت پاورپوینت بود. همچنین برنامه‌های مایکروسافت اکسس و اسکجول پلاس در نگارش حرفه‌ای این نسخه وجود داشت.

آفیس ۲۰۰۷/آفیس ۲۰۰۸در بردارندهٔ رابط کاربری جدیدی است و از فرمت‌های جدید موسوم به Office Open XML با فرمت‌های docx, xlsx, pptx سود می‌برد. مایکروسافت قابلیت جدید، رایگان و افزودنی بستهٔ هماهنگ‌سازی مایکروسافت آفیس (به انگلیسی: Microsoft Office Compatibility Pack) را ایجاد کرده‌است تا کاربران بتوانند با برنامه‌های پیشین آفیس هم‌چون آفیس ۲۰۰۳و آفیس ۲۰۰۰، پرونده‌ها با فرمت Office Open XML file باز کنند. برای نمونه با مایکروسافت آفیس ورد ۲۰۰۳که به طور پیش‌فرض امکان کار روی پسوند docx را ندارد، بتواند docx گشوده و ویرایش کرده و ذخیره کند.

سرانجام در تاریخ ۲۰۱۴میلادی مایکروسافت نسخه اندرویدی مجموعه آفیس را منتشر نمود.

طبق تحقیقات کمپانی Forrester Research تا تاریخ ژوئن ۲۰۰۹بعضی از نسخه‌های مایکروسافت آفیس در ۸۰درصد موارد تجاری و اداری استفاده شده‌است و ۶۴درصد این موارد از آفیس ۲۰۰۷استفاده کرده‌اند.

آخرین نگارش مایکروسافت آفیس، آفیس ۲۰۱۹نام دارد. از نسخه ۲۰۱۳به بعد آفیس، می‌توان مطالب را در فضای آنلاین ابری ذخیره نمود.