DNS Server چگونه کار می‌کند؟

DNS Server چگونه کار می‌کند؟

دی‌ان‌اس سرورها از طریق (پروتکل‌هایی در) شبکه‌های خصوصی با یکدیگر در ارتباط هستند. DNS سرور سیستمی دارای دیتابیسی جامع است. تنها 13 سرور اصلی که در بالا گفته شد دارای Database کامل از نام‌ها و آدرس‌ها می‌باشند. تمامی DNS Serverهایی که در رده‌های پایین‌تر این سلسله مراتب قرار دارند، دارای میزان مشخصی نام و آدرس از دیتابیس کل می‌باشند.

اکثر DNS Serverهایی که در مراتب پایین‌تر قرار دارند، مالکیتشان با ISPها و کسب و کارهای بزرگ است. برای مثال گوگل دارای DNS Serverهای مختلفی در نقاط مختلف دنیاست که توسط آن آدرس‌های Google.com، Google.co.uk و سایر دامنه‌هایش را مدیریت می‌کند. ISP مورد استفاده شما نیز که ارائه دهنده‌ی سرویس اینترنت به شما می‌باشد، دارای DNS Serverهایی به عنوان بخشی از سیستم راه‌اندازی اینترنتتان می‌باشد.

نحوه کارکرد سرورهای دی‌ان‌اس بر اساس معماری «شبکه client/server» می‌باشد. مرورگر شما به عنوان DNS Client شناخته می‌شود که به آن DNS Resolver نیز گفته می‌شود. به هنگام بازدید وبسایت‌ها، وظیفه این DNS Client ارسال درخواست به سرویس‌دهنده اینترنت شما (ISP شما) می‌باشد.

هر زمان یک DNS Server از سمت یک Client Server مانند مرورگرتان درخواستی دریافت می‌کند که اطلاعات مورد نظر Client Server در دیتابیسش موجود نباشد، خود آن DNS Server نیز نقشش به صورت موقت به DNS Client تغییر می‌کند و از طرف DNS Client اول که مرورگر است، همان درخواست را به سمت DNS Server رده بالاتر خود در این زنجیره و سلسله مراتب ارسال می‌کند. این عمل تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا سرانجام در دیتابیس یک DNS Server سطح بالا اطلاعات موجود باشد و در اختیار DNS Client قرار گیرد. پس در این لحظه DNS Server رده بالاتری که اطلاعات IP و نام مورد نظر در دیتابیسش موجود است، آن را به DNS Server سطح پایین‌تر خود می‌دهد و این مورد تا زمان در اختیار قرار گرفتن اطلاعات به DNS Client نخست ادامه پیدا می‌کند.