​آموزش استفاده هم زمان از اینترنت و اینترانت در شبکه‌های مبتنی بر آیزا‌

آموزش استفاده هم زمان از اینترنت و اینترانت در شبکه‌های مبتنی بر آیزا‌

یکی از مسائلی که زیاد مطرح میگردد استفاده همزمان از اینترنت و اینترانت در سازمانهایی است که دارای اینترنت به همراه لینک های اینترانت یا MPLS هستند.

شکل فوق را در نظر بگیرید. در این شبکه ها کلاینت ها برای اینکه بتوانند از وب سرور واقع در اینترانت استفاده کنند Default Gateway خود را برابر روتر اینترانت قرار میدهند و بدون مشکل به وب سرور دسترسی پیدا میکنند اما این کار باعث میشود تمامی درخواست ها از جمله درخواست های اینترنتی هم به روتر اینترانت فرستاده شود در این صورت با مشکل رو به رو میشوند و به اینترنت دسترسی نخواهند داشت .

اگر هم کلاینت ها سرور آیزا را به عنوانDefault Gateway خود قرار دهند تمامی درخواست ها به سمت آیزا هدایت خواهد شد که این امر باعث دسترسی به اینترنت و عدم دسترسی به اینترانت میگردد .

برای حل این مشکل در اینجا 2 راه حل ارائه میگردد که کاربران با توجه به شبکه خود یکی از این دو گزینه را میتوانند انتخاب نمایند:

1- تمامی کلاینت ها DG خود را برابر سرور آیزا قرار میدهند تا اینترنت آنها برقرار گردد و برای دسترسی به وب سرور واقع در اینترانت دستور زیر را در CMD وارد نمایند:

route -p add 10.20.30.0 mask 255.255.255.0192.168.1.1

نکته : برای اجرای این دستور نیاز به داشتن دسترسی ادمین میباشد . در ضمن اگر کلاینت ها از ویندوز 7 استفاده مینمایند میبایست CMD را با دستور Run as Administratorباز نمایند تا این دستور عمل کند.

بعد از انجام این مرحله کلانیت‌ها قادر به دسترسی به اینترنت و اینترانت به طور همزمان خواهند بود.

2- در این روش کلاینتها باز هم DG خود را برابر سرور آیزا قرار میدهند اما این بار نیاز به انجام هیچ گونه تنظیم رو کلاینت ها وجود ندارد و باید آیزا را تنظیم نمود تا درخواست ها را دسته بندی کند . یعنی درخواست های مربوط به وب سرور اینترانت را به سمت روتر اینترانت بفرستد و ما بقی را به سمت مودم ADSL .

(در هر دو مرحله DG روی خود آیزا برابر با مودم ADSL میباشد و به هیچ عنوان نباید DG روی کارت دیگر آیزا ست گردد و آیزا باید تنها یک DG داشته باشد)دستور بالا را روی آیزا اجرا کنید تا route مورد نظر روی سرور آیزا اضافه گردد.

در آیزا به قسمت Consol>Configuration>Networks بروید و روی شبکه internal دوبار کلیلک نمایید تا باز شود.

در قسمت Addresses باید ip مربوط به وب سرور را به عنوان ابتدا و انتها وارد نمایید و ok , apply کنید .

حال یک access Rule برای دسترسی از Internal به ip وب سرور با پروتکل های مورد نیاز ایجاد کنید .

البته با یک کار کوچک (تجربی) میتوان مرحله 2 تا 4 را انجام نداد ولی به مقصد مورد نظر نیز رسید . برای اینکار بعد از اضافه کردن Route روی سرور آیزا ، تنظیمات کارت شبکه آیزا که به شبکه داخلی متصل است را باز نموده و یک ip از هر جنس که دوست دارید (غیر از شبکه داخلی و اینترانت) مثلا 192.168.13.2 را به عنوان ip دوم روی کارت شبکه آیزا ست نمایید و ok نمایید . همین

بعد از انجام این مراحل کلانیتها باز هم قادر به دسترسی به اینترنت و اینترانت به طور همزمان خواهند بود .