شرایط اتصال به مراکز تبادل داده تسهیل شد

به نقل ازنبض فناوریعلی محمد منتظری گفت: در راستای تقویت مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات و حمایت از محتوای داخلی، تسهیل شرایط و کاهش تعرفه اتصال به مراکز تبادل داده(IXP)، در مصوبه۴-۳۱۰کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شد.

معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری ادامه داد: با توجه به ابلاغ طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی و رشد و توسعه پلتفرم‌ها، کاربرد‌ها و محتوا‌های داخلی، مصوبه۲-۲۱۴کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع «ارائه خدماتpeering در مراکز تبادل داده(IXP) شرکت ارتباطات زیرساخت»، بازنگری شد.

وی در تشریح مصوبه۴-۳۱۰کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: مطابق با مدل اقتصادی تدوین شده در مصوبه جدید اشخاص حقوقی ایرانی مجاز هستند مراکز تبادل داده(IXP) ایجاد کنند و شرکت ارتباطات زیرساخت نیز به ایجاد و نگهداری این مراکز در چارچوب طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات موظف شده است.

معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری افزود: علاوه بر این، تمام اشخاص حقوقی ایرانی با داشتنAS Number مستقل، مجاز به اتصال و تبادل ترافیک بر بسترIXP هستند؛ بنابراین تمام صاحبان محتوا، پلتفرم‌ها، پیام‌رسان‌ها و فراهم کنندگان خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات می‌توانند با اتصال به مراکزIXP برای تبادل وpeering پهنای باند محتوای خود با دارندگان پروانه و یا سایر اشخاص اقدام کنند.

منتظری گفت: مصوبه جدید با توجه به رشد محتوای داخلی و احساس نیاز و تقاضا برای دسترسی پورت‌های با ظرفیت بالاتر تدوین شده است و علاوه بر افزایش سطوح ظرفیت اتصال در مصوبه تا صد گیگابیت بر ثانیه، تعرفه اتصال به مراکزIXP نیز بین۵۰تا۷۵درصد کاهش یافته است که این موضوع در مزیت بخشی اقتصادی به پهنای باند محتوای داخلی، تأثیر قابل توجهی دارد.

وی با اشاره به اینکه مصوبه۲- ۲۱۴در سال۹۴برای حمایت از توسعه محتوا و کاربرد داخلی، شکل‌گیری اقتصاد مراکز داده در کشور، افزایش سهم چرخش محتوا، تعیین مقررات و تعرفه ارائه خدماتpeering در مراکز تبادل داده(IXP) تصویب شده بود، تاکید کرد: پس از تصویب این مصوبه بود که با راه‌اندازی مراکز تبادل داده توسط شرکت ارتباطات زیرساخت، مزیت بخشی ترافیک داخلی نسبت به ترافیک بین‌الملل در شبکه ملی اطلاعات محقق شد و در نتیجه شاخص‌های کیفیت دسترسی به محتوا و پهنای باند داخلی بهبود یافت.

به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر به منظور حمایت مؤثر، کارآمد و با رویکرد اقتصادی صحیح و متناسب با طرح کسب و کار هر یک از بازیگران موجود در چرخه محتوا، با همکاری مرکز ملی فضای مجازی دو مدل درآمدی بر بستر شبکه‌های ارتباطی تدوین شده است که پس از طرح و تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به واسطه آن زنجیره مدل اقتصادی محتوای داخلی تکمیل می‌شود.