تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک و هزینه راه‌اندازی آن

به نقل ازگجت نیوزشرکت استارلینک اخیرا پیش فروشاینترنت ماهواره ایخود را آغاز کرد که طبق آن کاربران باید حدود۴۹۹دلار برای تجهیزات مورد نیاز این سرویس هزینه کنند و اشتراک ماهانه آن نیز۹۹دلار خواهد بود. این سرویس در فاز نخست در کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس به فروش می‌رسد و به تدریج در سایر کشورها نیز ارائه خواهد شد.

تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک

بر اساس تصاویری که از تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهوراه ای استارلینک منتشر شده است مشترکان باید یک گیرنده، دیش ماهواره و پایه مخصوص به آن را خریداری کنند که قیمت این تجهیزات طبق اعلام شرکت استارلینک حدود۴۹۹دلار است.ایلان ماسکمدتی قبل در خصوص راه‌اندازی این سرویس توسط کاربران عنوان کرد نصب این تجهیزات بسیار آسان بوده و گیرنده استارلینک دارای موتورهایی است که به صورت خودکار برای قرار گرفتن در بهترین زاویه تنظیم خواهد شد.

ایلان ماسک با اشاره به این که کاربران خودشان می‌توانند این تجهیزات را نصب کنند و به نصاب متخصص نیازی نخواهد بود گفت کافی است این گیرنده به برق متصل شود و در فضای باز رو به آسمان قرار بگیرد. همچنین کاربران می‌توانند این تجهیزات را در پشت بام، باغچه، روی میز مشرف به آسمان و یا هر جای دیگری که دیش ماهواره آن به سمت آسمان باشد قرار دهند.

در خصوص ارائه این سرویس برای کشورهای خاورمیانه از جمله ایران نیز باید گفت این سرویس در حال حاضر عرض جغرافیایی۴۴تا۵۲شمالی را پوشش می‌دهد که ایران در عرض۲۰تا۴۰درجه شمالی قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود این سرویس تا یک سال و نیم دیگر به ایران برسد. شرکت استارلینک تاکنون۱۰۵۱ماهواره را در مدار زمین قرار داده است که برای پوشش تمامی کشورها به۱۲هزار ماهواره نیاز خواهد بود. گفتنی است ایلان ماسک به تازگی اعلام کرد سرعت اینترنت ماهواره ایStarlink تا پایان سال به۳۰۰مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

گفتنی است فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی مدتی قبل اعلام کرد با ارائه اینترنت ماهواره ای در واقع امکان دارد کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود. از این رو باید منتظر تصمیم‌گیری مسئولان مربوطه در خصوص اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران باشیم.