آموزش شبکه کردن دو سیستم کامپیوتری به زبان ساده و کاربردی

مثل شبکه داخلی منازل˓ اتصال شما از منزل به محل کارتان با استفاده از اینترنت˓ شبکه موجود در محل کار و یا شبکه های گسترده ای که کاربردهای مهمتری دارند و شما به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از آنها استفاده می کنید. مثل کاربرد شبکه های کامپیوتری در بانک ها و یا سازمان های بزرگ و کوچک.

در اینجا این بحث مطرح می شود که در زمان استفاده از این شبکه ها و حضور در آنها˓ در بک گراند چه اتفاقی رخ می دهد و مبانی مهندسی کاربری آنها چیست؟

قاعدتا به عنوان یک مهندس و کارشناس˓ درک شما نسبت به این مسائل باید عمیق تر و علمی تر از یک کاربر مبتدی باشد. البته با توجه به اینکه شبکه های کامپیوتری یکی از مشاغل مورد توجه و پرطرفدار امروزی است˓ حجم مطالبی که در این راستا وجود دارد بسیار زیاد است و این شاخه بقدری وسیع و گسترده است که منابع بسیار زیادی برای آن وجود دارد. در این مقاله آموزشی قصد داریم با توجه به نیاز شما مطالب مهم و اساسی در مورد شبکه های کامپیوتری گفته شود و مقدمه ای برای حضور و استفاده از دوره های پیشرفته در این زمینه گردد.

آموزش دوره +Network در آموزشگاه مهندسی عصرشبکه (در این دوره بااصول و مبانی شبکه های کامپیوتری آشنا می شوید و پیشنیاز دیگر دوره های تخصصی شبکه است).

جهت اطلاع از سرفصل های دوره +Network اینجا کلیک کنید.

مفاهیم در شبکه های کامپیوتری

مطالعه اولیه و شناخت مفاهیم شبکه می تواند به شما در راستای آشنایی بیشتر˓ طراحی و در نهایت پیاده سازی و راه اندازی شبکه به صورت اصولی کمک کند. بطور کلی در بیان مفاهیم و یا اصول شبکه های کامپیوتری می توانیم دسته بندی هایی به صورت زیر داشته باشیم :

1- Physical Concepts : به مفاهیمی اطلاق می شود که قابل رویت و قابل لمس باشند.

2- Logical Concepts : شامل تمامی مفاهیمی است که باید در ذهن تصور شده و توسط منطق مطرح شوند.

جهت آشنایی بیشتر با این مفاهیم و دسته بندی مثالی ذکر می کنیم. همه ما می دانیم که کامپیوتر یک سخت افزاری دارد که قابل مشاهده و لمس است و همچنین یک واسط کاربری دارد که به صورت گرافیکی برای استفاده از سیستم عامل و نرم افزارها وجود دارد˓ که این هم قابل مشاهده است. زمانی که کاربر یک اطلاعات و یا داده ای را ذخیره و یا فراخوانی می کند˓ هیچگونه بک گراندی از آن عملیات مشاهده نمی کنید˓ مواردی مثل پردازش ها˓ مدیریت فایل ها و ... ˓ در واقع این سیستم عامل است که تمامی موارد پنهانی از دید کاربر را انجام می دهد.

در شبکه فرآیندهایی مانند قطعه بندی˓ قالب بندی بسته های داده˓ رمزنگاری و موارد مشابه که از دید کاربر پنهان و در ذهن قابل تصور است در دسته Logical Concepts جای می گیرند.

تاریخچه شبکه های کامپیوتری

صنعت کامپیوتر در مقایسه با صنایع دیگر مثل خودروسازی و یا حمل و نقل هوایی در جهان˓ جزء صنایع جوان محسوب می شود. اما این صنعت در مدت زمانی کوتاه˓ پیشرفت های بسیار زیادی داشته است و همچنان در حال گسترش هستند. در مراحل اولیه˓ کامپیوترها بسیار حجیم بودند و ابعاد آنها به اندازه یک اتاق بود. این سیستم های غول آسا در مکان هایی ثابت در دانشگاه ها و شرکت های بزرگ قرار داشتند که به آنها مراکز محاسباتی اطلاق می شد و تمام کارهای محاسباتی را انجام می دادند و در واقع این افراد بودند که کارهایشان را به این مراکز می آوردند.

اما امروزه سیستم های کامپیوتری را با همان قدرت و در اندازه های بسیار کوچک در اختیار داریم که قابلیت جابجایی دارند. پس از برقراری ارتباط بین دو صنعت سیستم های کامپیوتری و مخابرات˓ بجای بکار گیری مراکز محاسباتی در مناطق مشخص˓ شاهد حضور کامپیوترهای شخصی در مکان های مختلف هستیم و سیستم ها با یک کانال انتقال به یکدیر متصل هستند. این سیستم های متصل˓ شبکه های کامپیوتری را تشکیل می دهند. شبکه می تواند به کوچکی دو کامپیوتر متصل به یکدیگر توسط یک کابل و یا به بزرگی اتصال صدها یا هزاران کامپیوتر به یکدیگر در سراسر جهان باشد. می تواند شامل شبکه های تجاری بزرگ و یا شبکه های کوچکی که در منازل استفاده می شود˓ باشد. روش ارتباط سیستم های موجود در این شبکه ها می تواند از طریق کابل˓ تکنولوژی بی سیم˓ مادون قرمز˓ خطوط تلفن و ماهواره باشد.

مزایای شبکه های کامپیوتری

استفاده از شبکه های کامپیوتری نسبت به استفاده کامپیوترها به صورت مجزا دارای مزایای بسیاری است که می توان به شرح زیر بیان کرد:

1- قابلیت اشتراک گذاری منابع
2- مدیریت متمرکز و آسان تر
3- کاهش هزینه
4- صرفه جویی در زمان
موارد ذکر شده باعث افزایش بهره وری می شود.

کاربردهای شبکه های کامپیوتری

امروزه با همه گیر شدن استفاده از شبکه های کامپیوتری˓ زمینه کاربردهای جدیدتری به شرح زیر شده است:

1- کاربردهای تجاری
2- شبکه های خانگی
3- شبکه های سیار و متحرک
4- شبکه های شخصی
5- کامپیوترهای پوشیدنی
در ادامه به توضیح مهمترین کاربرد شبکه های کامپیوتری در تجارت خواهیم پرداخت.

کاربردهای تجاری

در حال حاضر بسیاری از شرکت های بزرگ و متوسط˓ کامپیوترهای مختلفی در بخش های انبار˓ فروش و حسابداری استفاده می کنند و تمامی این کامپیوترها قادرند در بخش های مختلف به صورت مجزا فعالیت کنند. اما در مرحله ای از کار به دلیل ضرورت یکپارچه سازی اطلاعات در کل شرکت˓ اشتراک گذاری منابع و گاها استفاده از برنامه ها و تجهیزات خاص˓ با تصمیم گیری مدیریت شرکت˓ این سیستم ها به همدیگر متصل شده و تشکیل شبکه کامپیوتری را می دهند.

در واقع اشتراک گذاری منابع این فرصت را به ما می دهد که تا برنامه ها و تجهیزات˓ بخصوص داده ها را در اختیار کاربران متصل به شبکه قرار دهیم. گاهی ممکن است این شرکت ها دارای شعبه های مختلفی در شهر˓ شهرهای دیگر و یا حتی کشورهای دیگر باشند˓ در این صورت باید اشتراک گذاری منابع به گونه ای باشد که کاربران بدون هیچگونه اختلالی به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. در این گونه شرکت ها می توانیم اطلاعات را در یک یا چندین پایگاه داده مختلف قرار دهیم˓ تا تمامی کاربران حتی در راه های دور بتوانند به منابع اشتراک گذاری شده˓ دسترسی داشته باشند.

شبکه کردن دو سیستم کامپیوتری

در این بخش اولین سوال این است که برای انجام این کار به چه تجهیزاتی نیاز است؟ در این مثال فرض را بر این می گذاریم که هر دو سیستم کامپیوتری PC هستند. اگر این سیستم ها دارای سیستم عامل یکسان باشند˓ کار سریع تر انجام می شود و عیب یابی نیز سریع تر انجام خواهد شد ولی الزامی نیست. از نظر سخت افزاری هر سیستم جهت برقراری ارتباط با محیط انتقال شبکه و تبادل اطلاعات با سیستم های دیگر باید دارای قطعه سخت افزاری به نام کارت شبکه (NIC) باشد. در اکثر سیستم های جدید این قطعه به صورت Onboard بر روی مادربرد کامپیوتر قرار می گیرد. کارت شبکه در انواع مختلف اکسترنال و اینترنال˓ با سیم و بی سیم و با توجه به نوع کانال ارتباطی و سرعت انتقال اطلاعات در شبکه انتخاب می شود.

 

Mac Address

تمامی کارت های شبکه دارای آدرس فیزیکی 48 بیتی به نام Mac Address هستند. این آدرس ها در مبنای 16 یا هگزا دسیمال بوده که توسط شرکت های سازنده به کارت های شبکه اختصاص داده می شود. این آدرس ها در ارتباط با شبکه نقش مهمی ایفا می کنند و در سیستم ها قابل مشاهده است.

 

رسانه انتقال

در ادامه برای شبکه کردن سیستم ها و انتقال دیتا نیاز به رسانه انتقال دارید. این رسانه انتقال می تواند از نوع سیمی یا بی سیم و یا از هر نوع دیگری می تواند انتخاب شود. متداول ترین آنها استفاده از کابل های مسی است. معمولا از کابل های Cat6 به دلیل سرعت و قیمت مناسب در شبکه بیشتر استفاده می شود. دو سر کابل باید از کانکتور Rj-45 استفاده کرد. اتصال کابل و سوکت به صورت دستی و چیدمان کابل ها بر اساس دو استاندارد موجود انجام می شود و برای تست اتصالات از دستگاه تستر می توان استفاد کرد. البته کابل های آماده و مناسب در متراژ مختلف به نام پچ کرد در بازار موجود است که می توان خریداری کرد.

در مورد کابل ها˓ چیدمان استاندارد و نحوه سوکت زنی˓ تست کابل و موارد دیگر در مقالات بعدی توضیحات مربوطه داده خواهد شد.

اتصال کابل به سیستم ها

با توجه به توضیحات داده شده در مورد کارت شبکه˓ کابل و نحوه اتصالات˓ حال نوبت به اتصال کابل به کارت شبکه سیستم ها می رسد. در کنار درگاه کارت شبکه˓ Led هایی وجود دارد که اتصال صحیح کابل ها را به شما نشان می دهد. با اتصال کابل به کارت شبکه در صورت روشن شدن چراغ سبز رنگ ثابت˓ از اتصال و سالم بودن کابل خود اطمینان حاصل کنید. چراغ دیگر که معمولا به رنگ زرد چشمک زن وجود دارد˓ نشاندهنده انتقال اطلاعات در شبکه است. با مشاهده این Led ها می توانید متوجه اتصال درست شبکه و سیستم ها شوید. نکته مهم در هنگام شبکه کردن دو سیستم این است که سیستم ها در یک شبکه قرار داشته  و IP آدرس مناسب دریافت کرده باشند.

مفهوم IP Address

IP Address ˓ آدرس های نرم افزاری در دو نسخه IPv4 و IPv6 وجود دارند که به کارت شبکه اختصاص داده می شوند. که فعلا و به صورت گسترده تر از IPv4 برای شبکه در کشور استفاده می گردد. IPv4 در 4 قسمت که هر بخش با نقطه از هم جدا می شوند و هر قسمت شامل 8 بیت˓ که در مجموع از 32 بیت تشکیل می شود˓ تعریف و مشخص می گردد.

 

برای شبکه کردن دو سیستم کافی است که آدرس ها به صورت دستی تنظیم گردند. برای مشاهده و تنظیم آدرس IP در سیستم ها با توجه به نوع سیستم عامل راه های متفاوتی وجود دارد ولی به صورت مشابه می توانید از طریق کنترل پنل سیستم تان و با انتخاب گزینه Network and Sharing Center و کلیک بر روی گزینه Change adapter settings تمامی کارت شبکه های موجود بر روی سیستم قابل مشاهده خواهد بود. برای مشاهده جزئیات کارت شبکه خود بر روی کارت شبکه فعال موجود راست کلیک کرده و گزینه Status را بزنید. در پنجره ظاهر شده با کلیک بر روی دکمه Details تمامی اطلاعات مربوط به کارت شبکه شما نشان داده می شود. اگر از این طریق نتوانستید اطلاعات کارت شبکه خود را مشاهده کنید می توانید از طریق خط فرمان و با تایپ دستور CMD در پنجره Run ویندوز خود و تایپ دستورات زیر مک آدرس و IP آدرس سیستم تان را ببینید.

با تایپ دستور getmac˓ آدرس مک کارت شبکه و با تایپ دستور Ipconfig آدرس IP سیستم تان قابل مشاهده خواهد بود.

در آموزش های بعدی توضیحات تکمیلی جهت استفاده شما عزیزان بیان خواهد شد.