اخبار قدیمی

VMware vSphere Platinum چیست و چرا سازمان‌ها به آن احتیاج دارند؟

VMware، یک شرکت نرم‌افزاری بزرگ که مجموعه‌ای از محصولات نرم‌افزاری را برای راهکارهای مجازی‌سازی آماده‌سازی کرده است. VMware vSphere ...

ادامه مطلب...

Unicast چیست؟ بررسی مفهوم Unicasting

در دنیای امروز که سرعت رشد فناوری اطلاعات به طور چشم گیری افزایش داشته است و اگر اغراق نکنیم روزانه صدها خبر پیرامون این حوزه منتشر می شود..

ادامه مطلب...

پروتکلOSPF

پروتکل های Link State،پروتکل هایی هستند که در شروع کارRouter ها با ارسال  Hello packet سعی می کنند که یک Adjacencie ایجاد کنند...

ادامه مطلب...

فیبر نوری چیست؟ معرفی انواع فیبر نوری و کاربردهای آن

فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک مادّه شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده

ادامه مطلب...

اطلاعیه ایرانسل درباره تاثیر قطعی برق بر عملکرد سایت‌های ارتباطی

در پی بروز قطعی مکرر برق در تهران و بسیاری از شهرهای ایران و تأثیر این موضوع بر عملکرد سایت‌های ارتباطی، ایرانسل اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرد...

ادامه مطلب...

تفاوت‌ شبکه‌ PAN و LAN و CAN و MAN و WAN

شبکه‌های کامپیوتری از حیث وسعت به گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از...

ادامه مطلب...

ماجرای درخواست فیلترینگ صفحه پیوندها توسط وزارت ارتباطات

وزیر ارتباطات شب گذشته در یکی از اتاق‌های کلاب‌ هاوس با تاکید بر ادامه‌دار شدن اختلال‌های به وجود آمده از سمت اپراتورها در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس گفت که روز یکشنبه ۱۲اردیبشهت، کمیته تخلفات تشکیل می‌شود و رای به کاهش مدت پروانه آن‌ها داده خواهد شد. او در ادامه از ساز و کار کارگروه فیلترینگ انتقاد کرد و گفت..

ادامه مطلب...

VLAN چیست؟

Vlan مخفف کلمه Virtual Local Area Network می باشدvlan این امکان را به ما خواهد داد که شبکه را به بخش های متفاوت تقسیم بندی کنیم.


VLAN چیست؟

  Vlanمخفف کلمه Virtual Local Area Network می باشدvlan این امکان را به ما خواهد داد که شبکه را به بخش های متفاوت تقسیم بندی کنیم.

استفاده از vlan بندی در داخل شبکه را می توان به ۳ دلیل زیر مطرح نمود :

امنیت شبکه

بهینه سازی ترافیک شبکه

مدیریت آسان بین تمامی گروه ها

راه اندازی vlan در سوئیچ از اهمیت بالایی برخودار است، زیرا تمامی تجهیزات، همگی در داخل یک Broadcast Domain قرار دارند، که قطعا امنیت شبکه بسیار پایین خواهد آمد از این رو با راه اندازی vlan های مختلف شبکه دارای Broadcast Domain های مختلفی خواهد شد که باعث جلوگیری از هدر رفتن پهنای باند در شبکه خواهد شد.

اصولا vlan ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

Normal Vlan ………. 1-1005

Extended Vlan ……….1005-4096

Vlan 1 به عنوان Default Vlan در سوئیچ تعریف شده است و قابلیت Delete کردن یا حذف شدن آن را نخواهید داشت و از vlan 2 تا ۱۰۰۵ را به عنوان vlan سیستمی معرفی شده است، یعنی برای اضافه کردن یا حذف کردن vlan از شماره ۲ تا ۱۰۰۱ آزاد است.

در مطالب آموزشی بعدی که در مورد VTP صحبت خواهیم کرد، خواهید دید که Extended vlan ها با VTP که Version 2 دارند Advertised نخواهد شد.

< Switch(config)# vlan < vlan-id
Switch(config-vlan)# name < name > Optina

نکته مهم : Configuration های مربوط به vlan در حافظه NVRAM ذخیره نمی شود، بلکه این اطلاعات در حافظه Flash ذخیره خواهد شد. در داخل Flash حافظه ای به نام vlan.dat وجود دارد که اطلاعات vlan در داخل آن ذخیره می شود .

دیپ وب (Deep Web) یا وب عمیق چیست؟

وب عمیق یا دیپ وب (Deep Web) و به عباراتی دیگر وب نامرئی یا وب پنهان بخش هایی از شبکه وب جهان گستر ( World Wide Web ) هستند که محتوایشان توسط موتور های جستجوی معمولی فهرست بندی نمی شود.

Deep Web

ادامه مطلب...

Access Control List چیست؟

Access Control List یا ACL یک فیلتر است که به وسیله آن می توانیم جریان ترافیک را کنترل کنیم که چه بسته هایی اجازه ورود یا خروج از شبکه را دارند یا خیر...

ادامه مطلب...

چگونه یک TFTP Server راه اندازی کنیم

راه اندازی یک TFTP Server می تواند یک پروسه پیچیده و یا آسان باشد که بنا به نیاز و تنظیمات خاص می توان از یکی از آن ها استفاده نمود. در این راهنما آسان ترین روش راه اندازی یک تی اف تی پی سرور آمده است. TFTP Server یا سرویس دهنده FTP می تواند همان رایانه همراه یا رو میزی شما باشد. نرم افزارهای فراوانی جهت راه اندازی آن وجود دارند ولی در این راهنما , یکی از معروف ترین و آسان ترین آن ها به نام TFTPD استفاده خواهد شد و به شما کمک خواهد کرد تا FTP سرور خود را بدون طی مراحل پیچیده راه اندازی نمایید.

مراحل راه اندازی TFTP سرور با استفاده از این روش در ادامه مطلب آمده است. نرم افزار را بنا به نوع سیستم عامل خود (32 بیتی یا 64 بیتی) از این آدرس دریافت نمایید. در این راهنما با توجه به 64 بیتی بودن سیستم عامل نسخه tftpd64 standard edition 4.5.2 دریافت گردید.

ادامه مطلب...