NAS

در دنیای شبکه با حجم انبوه داده ها، بهترین گزینه ذخیره اطلاعات استفاده از تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه است. این ابزارها بر اساس ساختارهای شبکه ای، زیر ساخت های سخت افزاری، سیستم عامل و نرم افزارهای مورد نیاز دسته بندی می شوند.

یکی از انواع ذخیره سازهای  تحت شبکه NAS یا Network Attached Storage است. در این مطلب قصد داریم شما را با NAS و کاربردهای آن آشنا سازیم. با تیم کارشناسی عصر رایان شبکه همراه باشید.

مفهوم NAS

NAS نوعی ذخیره ساز است که به شبکه متصل شده وامکان دسترسی به اطلاعات رابرای کاربران آن شبکه فراهم می‌کند.

ذخیره ساز تحت شبکه

این شبکه علاوه بر ذخیره اطلاعات، نقش یک سرور فایل را هم در شبکه ایفا می‌کند. درواقع NAS یک سرور ذخیره سازی دیتا در سطح فایل است که دسترسی کاربران متعدد را به یک فضای ذخیره سازی متمرکز فراهم می‌کند.

ذخیره سازهای تحت شبکه یا همان NAS مثل کامپیوترهای معمولی، دارای کیبورد، مانیتور و... نیستند بلکه از طریق یک رابط کاربری مبتنی بر وب، می‌توانید این حافظه را مدیریت کنید.

مزایا و ویژگی های NAS

از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از ذخیره ساز تحت شبکه نسبت به سایر حافظه‌ها، می‌توانیم به فضای بسیار حجیم برای ذخیره داده‌ها و هزینه تقریبا پایین این روش اشاره کنیم. از سوی دیگر نگهداری متمرکز داده‌ها، امکاناتی همچون آرشیو کردن داده‌ها، ایجاد و نگهداری فایل‌های پشتیبان و بازیابی داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و... دیگر ویژگی‌های مهم ذخیره سازهای تحت شبکه هستند.

ذخیره ساز تحت شبکه

یکی از مهم‌ترین کاربردهای NAS، امکان به اشتراک گذاری ساده داده‌هاست. برای مثال اگر تیم کاری دارید که هر یک از اعضا در منطقه جغرافیایی خاصی قرار دارد و اعضا در کنار هم نیستند، استفاده از ذخیره ساز تحت شبکه یک راه حل بسیار مناسب است. مسئله مهم دیگر اینجاست که کاربران مختلف می‌توانند به صورت همزمان از داده‌ها و اطلاعات موجود روی NAS  استفاده کنند.

از جمله مزایا و قابلیت‌های NAS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نگهداری همه اطلاعات به صورت متمرکز
  • سهولت دسترسی و یافتن فایل‌ها و داده‌ها
  • دسترسی به داده‌ها از هر جا
  • سهولت در پشتیبان گیری

و ...

کاربرد NAS

این ذخیره ساز برای استفاده در سازمان های کوچک،  متوسط،  Workgroup  و استفاده در فایل سرویس و اشتراک فایل مناسب است.

مثلا NAS در کسب و کارهای کوچک و یا استفاده خانگی بیشتر برای اشتراک گذاری فایل‌ها و گرفتن نسخه‌های پشتیبان استفاده می‌شوند. اما در کسب و کارهای متوسط از NAS برای کاربردهای امنیتی مانند سیستم‌های پیشرفته امنیتی Snapshot  استفاده می‌شود. در سازمان ها معمولا از گران قیمت‌ترین نوع ذخیره سازهای تحت شبکه استفاده می شود که قابلیت ذخیره بیش از 1000 ترابایت اطلاعات را دارند.