مشاغل مهم حوزه شبکه

در این مطلب قصد داریم شما را با 6مهارت مهم و رو به رشد دنیای شبکه آشنا کنیم. که اگر در این حوزه مشغول هستید، دید بهتری نسبت به آینده شغلی خود بدست آورید و اگر قصد دارید به دنیای شبکه وارد شوید، مهارت درست و آینده‌دار را برای یادگیری انتخاب کنید. با تیم کارشناسی عصر رایان شبکه همراه باشید.

در ابتدا باید بگویم که در سال ۲۰۲۰، کار کردن به‌عنوان مدیر شبکه به مهارت‌های بسیاری نیاز دارد. که بایستی اطلاعات مبنا و پایه ای شما که همون network+ محسوب می شود بسیار محکم و قوی باشد. معمولا زمینه‌های موردنیاز شامل حوزه‌های مسیریابی، سوئیچینگ، WiFi، دسترسی از راه دور و مقاوم‌سازی دستگاه‌های شبکه می‌شود. ولی در مرحله بعد برای داشتن تخصص در زمینه های شبکه نیاز به مشاوره با افراد متخصص و آشنایی با زمینه های کاری مربوطه خواهید داشت.

جهت مشاوره و آشنایی بیشتربا دوره های تخصصی شبکه در کانال تلگرامی عصر رایان شبکه عضو شوید.

در ادامه 6 زمینه تخصصی داغ در حوزه مشاغل شبکه جهت آشنایی بیشتر شما آورده شده است.

1- امنیت شبکه

با انتخاب حوزه امنیت شبکه که تمام زیر ساخت های IT را پوشش می دهد و ازآنجایی‌که زمینه امنیت IT در حال گسترش دائم است و این که بخواهیم در تمامی موضوعات امنیت متخصص بشویم کار سختی است، بهتر است روی ابزار و پروسه‌های حفاظت از شبکه، لبه شبکه و داده‌های در حال عبور از آن تمرکز کنید.

2- اتوماسیون شبکه، تجمیع و تعامل

در کمتر از یک دهه، سازمان ها و مشتریان بجای شبکه های ایستا به فکر جایگزین‌های متن‌باز افتادند که ازنظر تجمیع، اتوماسیون و تعامل دستگاه‌های شبکه باهم، بسیار قابل‌انعطاف‌تر بودند. سازندگان اصلی سیستم‌های شبکه هم، هوشمندانه، این روند را به‌عنوان تهدیدی برای سود خود دیدند و به‌تدریج امکان برنامه‌ریزی بخش‌های اصلی نرم‌افزارهای خود را برای کاربران به وجود آوردند. سرانجام متخصصان شبکه امکان یافتند تا تک‌تک سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای شبکه را تنظیم کنند و کارهایی از قبیل افزایش کارایی، اشتراک اطلاعات با سایر اجزای شبکه و اتوماسیون وظایفی که قبلاً نیاز به مداخله انسان داشت را، به انجام برسانند.

3- ارتباطات یکپارچه

فناوری ارتباطات یکپارچه (UC)  مخفف Unified Communication  به سرعت در حال رشد است. حالا چه این مسئله به مهاجرت UC از پیاده‌سازی در محل به تراکنش‌های ابری مربوط باشد یا پیشرفت در حوزه پخش ویدئو، ابزارهای همکاری یا تجمیع تجربه مشتری (CX) سرنام Customer Experience  به پشتوانه هوش مصنوعی، به هر حال نیاز زیادی به متخصصان UC که در عین حال دانش پایه قوی در زمینه شبکه‌های سازمانی دارند، وجود دارد.

آنچه در سال ۲۰۲۰ بیشتر باعث جذابیت UC می‌شود، این است که بسیاری از ما لازم نیست با فناوری‌های telco قدیمی مثل خطوط POTS و T1 آشنا شویم، چراکه به جای این فناوری‌ها SIP trunk که روی IP کار می‌کند آمده است.

4- بازبینی شبکه

دو رویکرد برای بازبینی بهتر شبکه وجود دارد که هر دو هم مهارت‌های خوبی برای یادگیری هستند.

رویکرد اول استفاده از ابزارهای مدرن تجزیه‌وتحلیل شبکه (NA) سرنام Network Analytics است. این ابزارها اطلاعات سلامت شبکه را به‌صورت تک‌تک از تعداد زیادی از منابع در سراسر شبکه جمع‌آوری می‌کنند. این روش برای کسانی مناسب است که در نظر دارند در محیط شبکه‌های سنتی کار کنند. در  شبکه‌های سنتی، هوشمندی (بخش متفکر دستگاه) در سراسر دستگاه‌های شبکه توزیع‌شده است.

ابزارهای مدرن تجزیه‌وتحلیل شبکه از هوش مصنوعی (AI)  استفاده می‌کنند تا در میان انبوهی از داده‌های جمع‌آوری‌شده جستجو نمایند و اطلاعات مرتبط را انتخاب کنند و برای مدیر شبکه «یک منظره واحد» از شبکه را که قبلاً دستیابی به آن غیرممکن بود، فراهم کنند.

روش دوم بازبینی بهتر در شبکه، مهاجرت به شبکه‌هایی است که در آن‌ها هوشمندی (بخش متفکر دستگاه‌ها) در یک سطح کنترلی واحد گردآوری می‌شود. حال چه این کار با استفاده از شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار (SDN) سرنام Software-defined network پیاده‌سازی شود چه به‌وسیله معماری مبتنی بر هدف (IBN) سرنام Intent-based networking، نتیجه رسیدن به یک نقطه واحد برای بازبینی کل شبکه است.

5- اتصال WAN یا ابری

به دلیل رشد بسیار سریع و قابل پیش‌بینی در تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا  که در دهه آینده به شبکه‌های شرکت‌های بزرگ می‌پیوندند، لازم است که مدیران و معماران شبکه‌ها، مشکل انتقال داده را در شبکه‌هایی که غیرمتمرکز و بدون مرز هستند، حل نمایند. در این خصوص باید بر SD-WAN، استفاده از ارتباطات LTE/5G و کیفیت شبکه‌های hybrid/multi-cloud متمرکز شد.

6- آشنایی با مبانی و اصول ابتدایی شبکه

تخصص در یک بخش خاص از کل شبکه می‌تواند شما را در گروه خود به‌عنوان متخصص جلوه دهد و این مسئله جذاب است؛ اما لازم است به یاد داشته باشید که آموختن مهارت‌های جدید در یک حوزه تخصصی، باید روی زیربنایی محکم از مبانی شبکه بنا شود؛ بنابراین به هنگام یادگرفتن مهارت‌های تخصصی به یاد داشته باشید که خیلی عجله نکنید. در غیر این صورت و بدون داشتن زمینه مناسب از دانش شبکه، به‌زودی گرفتار سوالات «چرا و چگونه» در آن حوزه خواهید شد. دقت داشته باشید زمانی تخصص خود را آغاز کنید که اطمینان داشته باشید پایه اطلاعات شما در زمینه اصول شبکه محکم است.

در حال حاضر بهترین فرصت یادگیری اصولی شبکه و کسب تخصص در این زمینه، تعطیلات سال نو و ایام عید با حضور به صورت آنلاین در دوره های بوت کمپ آموزشگاه مهندسی عصر رایان شبکه است. با ما متخصص شبکه شوید.