برچسب گذاری تجهیزات شبکه

مدیر شبکه با مستندات‌سازی و آپدیت مستندات ضمن آسان کردن اشکال‌زدایی در شبکه، می تواند مانع خریدهای بیهوده و اضافی در سازمان گردد که در نتیجه در هزینه‌ها، صرفه‌جویی می شود.

برای آنکه در مستند شبکه موفق تر باشید بایستی در نام گذاری و برچسب گذاری تجهیزات شبکه شامل کابل ها و دستگاه ها بدرستی عمل کرده و در اسناد به وضوح از این برچسب‌ها استفاده کنید.

در زمینه نام گذاری و  برچسب‌گذاری تجهیزات شبکه قواعدی وجود دارد. از جمله این قواعد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    استفاده از نام های توصیفی برای تجهیزات (اطلاعات باید در کمترین میزان درج شوند تا هک شبکه به سادگی امکان‌پذیر نباشد).
2-    اشاره به مواردی که شناسایی دستگاه‌ها را ساده می‌کنند.
3-    اجتناب از پیچیدگی بیش از حد نام‌ها و اطلاعات مربوطه
4-    از نام‌گذاری یکسان برای محصولات مختلف اجتناب کنید. استفاده از کلمات اختصاری برای نام‌گذاری
5-    بعد از برچسب گذاری تجهیزات و اشاره نام آنها در اسناد، بایستی به نام ساختمان، طبقه، شماره اتاق مرکز داده، شماره رک همراه با تصویری از آن‌ها اشاره کنید. اگر سازمان شما فراکشوری است، باید نام قاره، کشور، ایالت، شهر و سایر موارد مرتبط را به شکل پلکانی از بالا به پایین درج کنید.
6-    هرگونه ریسک‌های امنیتی را همراه با جزییات مربوطه مشخص کنید. مطمئن شوید که نام‌گذاری و برچسب‌گذاری اطلاعات در پشت درب‌های قفل شده و درون بانک‌های اطلاعاتی مطمئن ذخیره شوند. مکانی که این اسناد در آن قرار می‌گیرند باید محرمانه تلقی شوند تا خطر دسترسی هکرها به این اطلاعات کاهش پیدا کند.
‌7-    دستگاه‌های شبکه باید نام‌های مشخصی داشته باشند و اختصارات بیان‌گر دستگاه‌ها باشند. برای درگاه‌های یک سوییچ از نام‌های طولانی استفاده نکنید.
8-    برای جک‌هایی که روی دیوارها قرار گرفته بهتر است برچسب‌گذاری همراه با عنوان شغلی کارمندان باشد. از نام خود کارمندان نباید استفاده کنید.

شکل زیر یک نمونه خوب از برچسب‌گذاری را نشان می‌دهد. دقت کنید در زمان برچسب‌گذاری از کارکترهای اختصاری همراه با اعداد استفاده شده است. برخی از کارشناسان شبکه از پچ کوردهای رنگی و طبق یک اصول مشخص درون رک استفاده می کنند.

کابل شبکه

در کنار برچسب‌گذاری کابل‌ها، شما باید پورت‌ها و جک‌هایی که کابل‌ها به آن‌ها متصل شده‌اند را هم برچسب‌گذاری کنید. برچسب‌ها را مستقیم روی پچ‌پانل‌ها، سوییچ‌ها، روترها، کامپیوترها و.... قرار دهید و مطمئن شوید که برای شناسایی سیستم‌ها، مدارات و اتصالات می‌توان از این برچسب‌ها استفاده کرد.

آموزش شبکه کردن دو سیستم کامپیوتری به زبان ساده و کاربردی