یک شبکه کامپیوتری ساده را در نظر بگیرید ، این شبکه مجموعه ای از کامپیوترها و دیگر وسابل تحت شبکه می باشد که با استفاده از وسیله ای مانند هاب یا سوئیچ به یکدیگر متصل شده اند و با هم در ارتباط می باشند.

در چنین شبکه هایی به منظور برقراری ارتباط بین هاست ها و دیگر وسایل شبکه از پروتکلی به نام TCP/IP جهت پیکربندی آنها استفاده می شود. تا اینجا ما در مورد یک شبکه و یک دامنه صحبت کردیم ، حال اگر این شبکه با یک شبکه دیگر قصد برقراری ارتباط را داشته باشد و این کار نیز صورت بگیرد ، بعنوان یک شبکه Internetworking شناخته و معرفی می شود.

شبکه Internetworking بوسیله دستگاه های Internetworking اجرا و توسعه داده می شود ، که نظیر این دستگاه ها را می توان روتر نام برد. روتر یا مسیریاب یک دستگاه سخت افزاری می باشد که قابلیت برقراری ارتباط بین شبکه های مختلف را داشته و باعث تبادل دیتا بین این شبکه ها می شود. روترها هسته اصلی شبکه های Internetworking و بعبارتی ستون فقرات اینترنت می باشند.

اگر بخواهیم شبکه Internetworking را در یک تعریف جامع و کامل بیان کنیم ، اینگونه می توان گفت که Internetworking یک فرآیند و روش برای ارتباط بین شبکه های مختلف بوسیله دستگاه های واسطه ای مانند روتر می باشد. یکی از مثال های اصلی و جامع در خصوص چنین شبکه هایی ، شبکه Internet است. شبکه Internet شبکه ای است که از شبکه های بسیاری تشکیل شده و هر کدام از آنها به لحاظ جغرافیایی در مکانی متفاوت قرار دارند. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که Internetworking تنها زمانی امکان پذیر است که تمامی شبکه های متصل از روش ها و پروتکل های یکسان و معتبر برای برقراری ارتباط استفاده کنند.