در این سری آموزش، شما با نحوه انتقال و بازیابی IOS سیسکو به کمک پروتکل TFTP را فرا خواهید گرفت. پروتکل TFTP یکی از پروتکل های انتقال فایل است که شکل ساده ی پروتکل FTP می باشد.

از ویژگی های مهم این پروتکل می توان به داشتن یک طراحی ساده و نیاز به مقدار بسیار کمی از حافظه اشاره کرد. این پروتکل عمدتا برای بوت شدن تجهیزات شبکه از رایانه ها و دستگاه های زیرساخت شبکه مانند روترها و سوئیچ ها استفاده می شود. پروتکل انتقال فایل (TFTP) در محیط شبکه سیسکو برای پشتیبان گیری از فایل ایمیج سیسکو IOS, فایل های پیکربندی، راه اندازی شبکه و برای ارتقاء IOS استفاده می شود. TFTP روی پورت 69 از پروتکل UDP استفاده می شود.

به دستگاه سیسکو با روش Telnet یا کابل کنسول متصل شوید تا به خط فرمان دسترسی داشته باشید.

از نرم افزارهای مختلفی می توان جهت راه اندازی سرور TFTP استفاده کرد:

برای راه اندازی سرور یکی از نرم افزار های راه اندازی سرور TFTP را نصب کنید،در این آموزش با نرم افزار Solarwinds که یکی از ابزارهای رایگان برای راه اندازی سرور TFTP است را بررسی خواهیم کرد.

مرحله اول تنظیمات IP در دو دستگاه جهت ارتباط با یکدیگر :

در این مرحله باید اطمینان حاصل کنیم که ارتباط برقرار است و دو دستگاه همدیگر را می توانند Ping کنند. برای برقراری ارتباط باید هردو دستگاه در یک رنج آدرس قرار بگیرند که مراحل زیر را دنبال کنید:

آدرس دهی روی دستگاه روتر و اگر پورت g0/0 باشد:

سرور را هم در رنج آدرس روتر قرار می دهیم که هردو دستگاه بتوانند باهم ارتباط برقرار کنند.

در ادامه برقراری اتصال سرور را با Ping بررسی کنید.

EraNet# ping 192.168.100.10
Type escape sequence to abort.
Sending 5, 100-byte ICMP Echos to 171.68.191.135, timeout is 2 seconds:
!!!!!
Success rate is 100 percent (5/5), round-trip min/avg/max = 1/2/4 ms:

• نکته مهمی که باید بخاطر داشته باشید این است که پورت پیشفرض TFTP 69 می باشد و دقت کنید فایروال این پورت را مسدود نکرده باشد.