در این مقاله به معرفی DNS و نحوه کار آن می پردازیم، پس همراه عصر رایان شبکه باشید. سرویس DNS مخفف کلمه Domain Name System است و به منزله دفترچه تلفن اینترنت است. این سرویس عملیات تبدیل اسم به آی پی و بلعکس آن را انجام می دهید در واقع این سرویس تضمین می کند که آدرس سایتی که در مرورگرتان وارد می کنید به همان جا هدایت شوید. کاربران اینترنت برای دسترسی به محتواها و وبسایت ها از طریق آدرس یا همان نام دامین ها (Domain Names) مثل Google.com و era-network.ir به محتوای این سایت ها دسترسی پیدا می کنند در حالی که عملیات انجام می شود که مرورگرها برای اتصال به سایت ها و دریافت محتویات آن ها از طریق آدرس آی پی (IP) استفاده می کنند که همانطور که در قبل هم اشاره کردیم دی ان اس (DNS) سرویسی است که Domain Name ها را به آدرس IP و بلعکس ترجمه می کند.

DNS مخفف “سیستم نام دامنه” می باشد. نام دامنه در واقع همان اسامی وب سایت هاست که قابل خواندن برای انسانها می باشد و ما هر روز با انها سرو کار داریم. برای مثال نام دامنه گوگل “google.com” است و اگر شما بخواهید وارد سایت گوگل شوید کافی است در قسمت آدرس بار مرورگر خود آدرس دامنه گوگل را وارد کنید. در این صورت کامپیوتر شما نمی فهمد که google.com کجاست. چرا که اینترنت و دیگر شبکه ها از آدرسهای عددی بنام آی پی (IP: “Internet Protocol” addresses) استفاده می کند.

بنابراین بعداز وارد کردن نام سایت DNS با استفاده از آدرس آی پی سایت مورد نظر را به شما نمایش می دهد. برای مثال در مورد گوگل آی پی آدرس google.com در اینترنت 173.194.39.78 می باشد. و این یعنی اینکه اگر این آدرس عددی یا آی پی را در قسمت آدرس بار مرورگر خود بنویسید بازهم وارد سایت گوگل خواهید شد. برای این از آدرس google.com استفاده می کنیم چرا که برای ما قابل فهم تر است و راحت تر می توانیم آن را بخاطر بسپاریم. DNS را اغلب مشابه دفترچه تلفن می دانند بخاطر اینکه می تواند نام های قابل فهم انسان را با اعدادی که قابل فهم برای ماشین است تطابق دهد.

سرویس دهنده های DNS

سرورهای DNS در دنیای اینترنت به 2 دسته تقسیم می شوند: 1- عمومی 2- خصوصی

دسته عمومی DNS سرور هایی هستند که توسط شرکت های بزرگ مثل Google و غیره ایجاد شده اند مثل دی ان اس سرور 8.8.8.8 که می توانیم در قمت DNS Server کارت شبکه کامپیوتر و یا روتر ها ست کنیم و از آن برای ترجمه آدرس Domain به IP و بلعکس استفاده کنیم. و دسته دیگری که خصوصی هستند توسط مدیران شبکه در داخل شبکه داخلی ایجاد می شوند که برای کاربران داخل شبکه اختصاص یافته اند و وظیفه تبدیل نام به آی پی و بلعکس را انجام میدهند و عموما آی پی آن ها از رنج داخل شبکه شما هست مثل 192.168.1.1.

سرورهای DNS ، نام دامنه ها مثل Google.com را با آدرسهای IP مرتبط شان تطابق می دهند. وقتی شما آدرس دامین google.com را در آدرس بار مرورگر خود تایپ می کنید، کامپیوتر شما با سرور DNS فعلی تان متصل شده و از آن آدرس IP مرتبط با چیزی که شما در قسمت آدرس مرورگر نوشتید را درخواست می کند. سپس کامپیوترتان به آدرس IP مورد نظر متصل شده و google.com را در مرورگر وب تان نمایش می دهد. سرورهای DNS ای که استفاده می کنید توسط توسعه دهنده سرویس اینترنت تان (ISP) ایجاد می شود. اگر از روتر استفاده می کنید بنظر می رسد که روترتان به عنوان سرویس دهنده DNS برای کامییوترتان عمل می کند اما روتر نیز درخواست ها را برای سرویس دهنده DNS مطعلق به ISP تان می فرستد. وقتی شما یکبار به یک سایت وارد می شوید، کامپیوتر تان پاسخ های DNS را برای مدت زمان مشخصی ذخیره می کند بعنوان مثال در باره گوگل، وقتی شما مجددا بخواهید وارد سایت آن شوید دیگر هیچ درخواستی به DNS از طرف سیستم شما داده نمی شود، در واقع این یک روش برای بالابردن سرعت اتصال است که با صرفه جویی در فرستادن درخواست مجدد به DNS اتفاق می افتد.

سوال : از DNS Server مربوط به ISP خودمان استفاده کنیم یا از DNS Server های عمومی معروف مثل 8.8.8.8 ؟

شما می توانید از سرویس دهنده DNS در ISP خود استفاده کنید اما در اینجا باید بگوییم که شما مجبور به این کار نیستید و می توانید سرویس دهنده های DNS دیگری را در سیستم خود ران کنید و آن را به عنوان پیش فرض استفاده کنید. از معروف ترین این سرویس دهنده ها که می توانید آنها را در سیستم خود راه اندازی کنید OpenDNS و Google Public DNS می با شند.

در بعضی مواقع این سرویس دهنده ها از سرعت بیشتری برخوردارند . تفاوت اصلی در میزان سرعت در اینجا بستگی به فاصله شما تا سرویس دهنده DNS مورد نظرتان و میزان سرعت DNS مربوط به ISP تان دارد. این یعنی اگر سرعت DNS در ISP شما بالا و فاصله تان تا سرویس دهنده DNS ای که در سیستم تان راه انداختید زیاد باشد در این صورت شما با یک سرعت کند مواجه می شوید.

OpenDNS همچنین به شما اختیار فیلتر کردن وب سایت ها را می دهد. به عنوان مثال با استفاده از این قابلیت می توانید برخی وب سایت های غیر اخلاقی را فیلتر کرده که در این صورت شما بجای صفحه مورد نظر با صفحه “Blocked” مواجه می شوید.

برای اینکه DNS کامپیوتر خودتان را تغییر دهید و دی ان اس سرور های Public را ست کنید مثل تصویر زیر در این قسمت تنظیمات کارت شبکه را اصلاح کنید:

تغییر DNS از طریق مودم یا روتر


کافی است با وارد کردن آدرس محلی مودم یا روتر خود (برای نمونه 192.168.1.1)، وارد صفحه مدیریت یا پنل آن شوید. سپس به دنبال گزینه DNS server یا مشابه آن بگردید. شما باید آدرس‌های سرور DNS مورد نظر را به طور مجزا در دو فیلد Primary DNS و Secondary DNS وارد و ذخیره کنید. در برخی از مودم‌ها و روتر ها (نظیر برخی محصولات TP Link)، این گزینه در قسمت LAN Settings قرار دارد.