گستره ابزارهای تحلیلی و نظارتی شبکه‌های کامپیوتری بسیار وسیع است. تقریبا هر ساله ابزارها و برنامه‌های کاربردی جدیدی منتشر می‌شود تا بتواند جایگاهی در بازار همیشه در حال تغییر نظارت بر فناوری اطلاعات و نظارت بر سرور داشته باشد.

 

در این مقاله با چند ابزار مفید و کاربردی رایگان برای مانیتورینگ دستگاه‌ها، سرویس‌ها، پورت‌ها و پروتکل‌ها و همین‌طور ابزارهايی برای تجزیه‌وتحلیل ترافیک شبکه آشنا خواهیم شد.

شبکه‌های امروزی را دیگر نمی‌توان با چند ابزار ساده یا سنتی اداره کرد. با توجه به این‌که طیف گسترده‌ای از گجت‌های هوشمند به روش‌های مختلف به شبکه متصل می‌شوند، ضروری است تا مدیران شبکه مهارت‌های خود را در کار کردن با ابزارهایی که برای مقاصد مختلف طراحی شده‌اند، افزایش دهند

1... GFI LanGuard

GFI LanGuard ابزار بسیار قدرتمندی است که شما می‌توانید از آن برای اسکن شبکه‌های بزرگ و کوچک استفاده کنید. این ابزار نرم‌افزارهای مختلف را برای یافتن نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های احتمالی و همین‌طور اپلیکیشن‌های اصلاح‌نشده و بدون مجوز جست‌وجو می‌کند. این اطلاعات از بیش از 60 هزار دستگاه مختلف متصل به شبکه در پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس استخراج‌شده و در یک کنسول تحت وب متمرکز نشان داده می‌شود. به این شكل شما خواهید توانست وضعیت کل شبکه را در هر زمان و مکانی تحت نظر داشته باشید. GFI LanGuard، با مدیریت متمرکز وصله‌ها و رسیدگی به شبکه از مشکلات احتمالی مربوط به عدم تطابق یا ناسازگاری جلوگیری می‌کند.

 

این ابزار خاطر شما را به‌عنوان مسئول شبکه از بابت دریافت اصلاحات و به‌روزرسانی‌های تمام ادوات شبکه  و امنیت آن‌ها آسوده می‌کند. برای دریافت نسخه آزمایشی GFI LanGuard به آدرس https://www.gfi.com/products-gf... مراجعه کنیدand-solutions/network-security-solutions/... Microsoft Message Analyzer

Microsoft Message Analyzer، نسخه پیشرفته‌تر Microsoft Network Monitor 3.4 است که از یک رابط گرافیکی انعطاف‌پذیر با گزینه‌های فیلتر کردن موثر برخوردار است و این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کاوش و تحلیل بسته‌ها (که در Message Analyzer یا عنوان پیام نام‌گذاری شده است) بپردازید. با رنگ‌بندی ضوابط به ترافیک پروتکل‌های مختلف، شما می‌توانید سریع‌تر و راحت‌تر به اسکن نواحی مورد نظر خود بپردازید.

 

 

برخی از قابلیت‌های برجسته Message Analyzer شامل خودکارسازی ضبط داده (با استفاده از PowerShell برای شروع یا توقف ردگیری بر اساس یک عامل محرکه خاص)، پشتیبانی از رمزگشایی TLS/SSL و سفارشی‌سازی فیلترهای اعمال‌شده است.
Microsoft Message Analyzer به شما اجازه می‌دهد در یک محیط شفاف و ساده به ارزیابی داده‌هایی بپردازید که از منابع مختلف به شبکه وارد یا از آن خارج می‌شوند. شما می‌توانید به‌طور هم‌زمان به دریافت داده‌ها، نمایش جست‌وجوهای انجام‌شده، تحلیل ترافیک شبکه و همین‌طور سایر رویدادهای سیستمی و رویدادهایی که از سوی برنامه‌های مختلف به وجود آمده (مانند Event Logs یا SQL Tables) بپردازید. وقتی Microsoft Message Analyzer را اجرا می‌کنید تنها کافی است روی Start Local Trace کلیک کنید تا بلافاصله جمع‌آوری داده‌های موجود در ماشین محلی آغاز شود.

3... Nagios

Nagios، یک ابزار قدرتمند برای تحت نظر قرار دادن شبکه است که به شما کمک می‌کند اطمینان حاصل کنید تمام سیستم‌ها، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های ضروری همیشه در حال اجرا هستند. این ابزار به قابلیت‌های زیادی مجهز است که از آن جمله می‌توان به اطلاع‌رسانی و هشداردهی، مدیریت رویدادها و تهیه گزارش‌ها اشاره کرد.

 

Nagios Core هسته اصلی و مرکزی این اپلیکیشن است که شامل موتور مانیتورینگ و یک رابط کاربری تحت وب است. شما همچنین می‌توانید افزونه‌هایی را به این ابزار اضافه کنید که به شما امکان می‌دهد سرویس‌ها، اپلیکیشن‌ها، ابزار اندازه‌گیری، نمودارها، توزیع بار و پایگاه داده MySQL را در اختیار داشته باشید. بعد از این‌که Nagios را نصب و پیکربندی کردید، تنها کافی است رابط کاربری تحت وب آن را اجرا کرده و گروه‌های میزبان و سرویس‌ها را پیکربندی کنید. بعد از گذشت مدت‌زمانی از مانيتورينگ وضعیت میزبان‌ها و سرویس‌ها، Nagios می‌تواند آماری از وضعیت سلامت سیستم‌ها در اختیارتان قرار دهد. برای دریافت Nagios به آدرس http://www.nagios.org/download مراجعه کنید.

 

4... OpenNMS

 OpenNMS یک اپلیکیشن مدیریت شبکه منبع باز سطح سازمانی است که امکان خودکارسازی مدیریت رویدادها و اطلاع‌رسانی‌ها، اندازه‌گیری وضعیت عملکرد و ویژگی‌های تضمين عملکرد را فراهم می‌کند. OpenNMS به یک اپلیکیشن کلاینت آی‌فون، آی‌پد یا آی‌پاد تاچ برای دسترسی همیشگی به این ابزار مجهز است و به شما اين امكان را می‌دهد تا امکانات موجود را به‌صورت سفارشی در یک رابط گرافیکی کاربرپسند در اختیار داشته باشید.

 

 

بعد از این‌که با موفقیت به رابط کاربری تحت وب OpenNMS وارد شدید، می‌توانید از طریق داشبورد تعبیه‌شده به‌سرعت به تمام اطلاعیه‌ها و هشدارها دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درباره هر یک از بخش‌های موجود از طریق منوی کرکره‌ای Status به دست آورید. بخش Reports به شما اجازه می‌دهد گزارش‌های تولیدشده را از طریق ایمیل یا دانلود فایل PDF به دست آورید. برای دریافت OpenNMS به آدرس http://www.opennms.org/ مراجعه کنید.

 

Advanced IP Scanner...5

Advanced IP Scanner،یک اسکنر شبکه سریع و ساده است که هر نوع دستگاهی (از جمله دستگاه‌های بی‌سیم مثل تلفن همراه، چاپگر و روترهای وای‌فای) را در شبکه شما شناسایی می‌کند. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا به سرویس‌ها و پروتکل‌های رایج از قبیل HTTP, FTP و پوشه‌های به اشتراک گذاشته‌شده متصل شويد. همچنین می‌توانید کامپیوترهای راه دور را روشن و خاموش کنید. می‌توانید این اپلیکیشن را به‌طور کامل روی کامپیوتر خود نصب کرده یا نسخه پرتابل آن را بدون نیاز به نصب اجرا کنید.

 

 

 

وقتی گزینه Advanced IP Scanner را اجرا می‌کنید کار را با رفتن به بخش Settings > Options آغاز کرده و منابعی که قصد اسکن آن را دارید، انتخاب کنید. 
در ادامه شما می‌توانید انتخاب کنید کدام ابزار یا سرویس باید اسکن شوند و در انتها با فشردن دکمه Scan کار را آغاز ‌کنید. بعد از این‌که کار اسکن به اتمام رسید، از نتایج به‌دست‌آمده مشخص خواهد شد که شما امکان اتصال به کدام منابع را خواهید داشت. نتایج به‌دست‌آمده به‌صورت XML/HTML/CSV قابل‌استخراج هستند. برای دریافت Advanced IP Scanner به آدرس http://www.advanced-ip-scanner.com/ مراجعه کنید.