در صورت استفاده از اینترنت بر روی گوشی یا لپ‌تاپ خود از طریق وای‌فای، احتمالا با مکان‌های مرده آشنایی دارید.

حال سوال پیش می آید که مکان‌های مرده وای‌فای چیستند؟ در واقع، مکان‌های مرده یا همان نقاط کور وای‌فای نقاطی هستند که در آنها قدرت سیگنال وای‌فای صفر می‌شود.

این نواحی می‌توانند هرجایی باشند و باید توجه داشته باشید که سیگنال وای‌فای ضعیف با "ناحیه مرده" فرق می‌کند. نواحی مرده وای‌فای مکان‌هایی هستند که قرار است سیگنال‌های وای‌فای توسط دستگاه وای‌فای پوشش داده شود اما عملا چنین اتفاقی نمی‌افتد.

نواحی مرده وایرلس همه جا یافت می‌شوند به‌خصوص در مناطق پرجمعیت. اما هر دلیلی که داشته باشد، در این مطلب تیم کارشناسی عصر رایان شبکه قصد دارد با چند ترفند فوق‌العاده برای حذف این نقاط به‌شما کمک کند.

آموزش ترفندهای ساده برای حذف نقاط کور وای‌فای

1-پیدا کردن نواحی مشکل دار

باید به اطلاع شما برسانم که قبل از اقدام به حذف نواحی مرده وای‌فای، شناسایی نواحی و مناطق مشکل دار از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این کار هیچ نیازی به نرم‌افزار ندارید. گوشی را بردارید، به شبکه وای‌فای وصل شوید و اطراف خانه یا هر مکانی که مدنظرتان است راه بروید. تمام این مدت باید کاملا به علامت سیگنال وای‌فای که بالای گوشی است توجه کنید. اگر قدرت سیگنال وای‌فای صفر شد، یعنی اینکه یک ناحیه مرده را کشف کرده‌اید.

در کنار این کار، می‌توانید از اپلیکیشن Wifi Analyzer روی گوشی اندروید استفاده کنید تا اطلاعات کامل و دقیقی در خصوص قدرت سیگنال وای‌فای به‌دست آورید. این اپلیکیشن فرکانس سایر شبکه‌های اطراف را هم نمایش می‌دهد.

2-انتقال روتر به مکانی که در آن هستید

توجه داشته باشید اگر روتر در یک گوشه از خانه یا محل کارتان قرار دارد و گوشی شما در محلی دیگر از آن مکان قادر به‌دریافت سیگنال وای‌فای نیست، نباید آن‌را با ناحیه مرده اشتباه بگیرید. در این حالت، روتر را به مرکز آن مکان انتقال دهید. همیشه سعی کنید روتر در مرکز خانه، دفتر کار یا آپارتمان باشد. بعد از این کار، ببینید که آیا قدرت سیگنال وای‌فای روی گوشی ضعیف است یا خیر.

3-استفاده از کانال وایرلس با کمترین ازدحام

اگر در جای شلوغ و پرجمعیت زندگی می‌کنید، احتمالا مکان شما روی سرعت شبکه‌های وایرلس تأثیر می‌گذارد. خیلی از روترهای جدید وای‌فای به‌طور خودکار به کانالی که کمترین ازدحام را دارد سوییچ می‌کنند. اما بسیاری از روترهای ارزان قیمت فقط از همان کانالی که از پیش برای آنها تعریف شده استفاده می‌کنند. با استفاده از اپ‌های اندرویدی مانند Wifi Analyzer کانال‌های وایرلس کم ازدحام روی شبکه وای‌فای خود را شناسایی کنید. بعد از آن، تنظیمات روتر را تغییر دهید تا نواحی مرده را حذف کنید.

4-بررسی مکان روتر

در صورتی که روتر شما بین سایر دستگاه‌های الکترونیکی قرار دارد، گاهی مواقع همین مسئله باعث می‌شود تا سیگنال‌های ارسالی در برخی از نقاط با محدودیت روبرو شود. اگر با چنین حالتی روبرو بودید و سیگنال دریافتی روی گوشی یا لپ‌تاپ خیلی ضعیف بود محل روتر وای‌فای را دور از هرگونه دستگاه الکترونیکی قرار دهید. روترهای وای‌فای باید دور از تجهیزات الکترونیکی باشند، به‌خصوص آنهایی که به سیگنال‌ها وابسته هستند، مانند رادیو.

5- به روزرسانی سخت‌افزار و فضای کاری مربوطه

تغییر روتر یا هر سخت‌افزار مرتبط با وای‌فای شما که خیلی قدیمی است می‌تواند باعث بالا رفتن اطمینان از کارکرد بهتر شبکه وایرلس شود. هم روتر و هم آداپتر وایرلس را به‌روزرسانی کنید. برای این کار، شرکت‌های تولید کننده روتر را بررسی کرده و از آنها کمک بخواهید.

6-استفاده از وای‌فای اکستندر

وای‌فای اکستندر باعث افزایش قدرت سیگنال وای‌فای می‌شود. در واقع این ابزار به‌عنوان واسط بین روتر وای‌فای و دستگاه شما عمل می‌کند. در این حالت، اگر متوجه ناحیه مرده شدید می‌توانید آن را با استفاده از وای‌فای اکستندر حذف کنید.

7- استفاده از آداپتر USB

بعضی از کامپیوترها یا روترهای قدیمی فاقد آنتن هستند. در لپ‌تاپ‌ها، وای‌فای روی مادربرد دستگاه طراحی شده، اما این وای‌فای فاقد آنتن است. پس اگر هنگام کار با لپ‌تاپ، سیگنال وای‌فای ضعیف دریافت می‌کنید باید از آداپتر USB استفاده کنید. در واقع، این دستگاه حکم کارت آداپتر PCI-E را دارد. با این تفاوت که به پورت USB وصل می‌شود.

8-تغییر دادن وضعیت آنتن روتر

آخرین نکته در این مطلب، اگر روتری که استفاده می‌کنید آنتن اضافه دارد، آن را در جهات مختلف حرکت داده تا بالاترین قدرت را برای سیگنال وای‌فای دریافت کنید. بهترین حالت برای آنتن روتر، جهت عمودی است چون باعث مسدود شدن امواج الکتریکی که در داخل دستگاه یا سایر روترها هستند نمی‌شود.

منبع: شبکه - مگ

بررسی حفاظت کامپيوتر قبل از اتصال به اينترنت