اکثر ما کاربران اینترنت با سایت ها و سرویس های تست سرعت اینترنت آشنا هستیم و به احتمال خیلی خیلی زیاد حداق یکبار یکی از انها را امتحان کرده ایم. کهری که اکثر این سایت ها و سرویس ها انجام می دهند یک برآورد از سرعت آپلود و دانلود اتصال اینترنت شما می باشد. اما براستی این اعداد دقیق هستند؟

متاسفانه اغلب آنها دقیق نستند. گاهی اوقات، یک تست سرعت اینترنت دقیق نیست زیرا روشی که آن سرویس از آن استفاده می کند یک سرویس عالی نیست. اما گاهی اوقات هم ما باعث می شویم تا نتیجه دقیق تری داشته باشیم و باید یکسری مسائل را در تست سرعت اینترنت رعایت کنیم. در اینجا ما ۵ روش یا قاعده را به شما معرفی می کنیم، آنها را انجام دهید تا از تست سرعت اینترنت خود بیشتر مطمئن شوید.

همیشه مودم و یا روتر خود را قبل از تست سرعت یکبار از نو راه اندازی کنید.

بله درست است، ما زمانی روتر یا مودوم خود را ریستارت می کنیم که مشکل فنی بوجود آمده باشد، اما این کار یک گام اساسی است برای اینکه در تست سرعت خود نتیجه خوبی بگیرید. مودم یا روتر فعالیت می کنند تا کامپیوتر و دیگر دستگاه های شما را به اینترنت متصل کنند. مودم یا روتر خود نیز یک کامپیوتر کوچک می باشند که وظایف سنگینی مانند هدایت ترافیک به جهات مختلف را نیز برعهده دارند. مانند تلفن همراه و یا کامپیوتر شما که گاهی بر اثر فعالیت زیاد کند می شوند ممکن است که مودم یا روتر شما نیز بر اثر روزها کار و عملکرد مقداری از اثرپذیری آن کاسته شده باشد پس بهتر است یکبار آن را مجددا راه اندازی نمایید تا به شکل بهتری عمل کند.

از اتصال اینترنت خود برای مسائل دیگر استفاده نکنید.

باید بدانید که در زمان تست نباید از اتصال اینترنت خود استفاده کنید. گاهی ممکن است چند وب سایت را باز کرده و یا در حال دانلود یک فایل می باشید و در چنین زمانی در حال تست سرعت اینترنت نیز هستید. خب کاملا مشخص است که نتیجه تست شما دقیق نمی باشد و کاملا غلط است. در زمان تست سرعت اینترنت کلیه فعالیت های دیگر را متوقف نموده و تنها تست سرعت را انجام دهید.

همیشه قبل از آزمایش، کامپیوتر و دیگر دستگاه های خود را مجددا راه اندازی کنید.

این کار نیز مانند راه اندازی مجدد روتر یا مودم شما می باشد. قبل از تست کامپیوتر و دستگاه های دیگر خود را مجددا راه اندازی کنید این کار باعث می شود تا سخت افزار شما در هنگام تست عملکرد بهتری داشته باشد. باید بدانید که یک بخش از تست سرعت اتصال جدای از پهنای باند شما با فعالیت سخت افزار باز می گردد.

حافظه Cache مرورگر اینترنت خود را پاک کنید.

بیشتر سرویس ها و سایت های تست سرعت اینترنت با دانلود و آپلود یکسری از فایل های خاص کار می کنند. خب اگر شما یکبار این کار را انجام داده باشید پس آپلود و دانلود آن چند فایل خاص یکبار انجام شده و در مرتبه دوم تست سرعت راحتتر انجام می شود در نتیجه تست سرعت شما دقیق نمی باشد. در نتیجه بهتر است که قبل از انجام هر تست حافظه Cache مرورگر خود را کاملا پاک نمایید تا آنها فایل ها نیز پاک شوند و سرویس تست سرعت واقعا فایل ها را دانلود و آپلود نماید.

یک سرویس تست سرعت HTML5 انتخاب کنید.

ما به شما توصیه می کنیم که تست سرعت خود را بر اساس یک سرویس مبتنی بر HTML5 تست کنید نه یک سرویس مبتنی بر Flash. سرویس هایی مانند : speedof.me ، speedtest.net ، testmy.net همگی مبتنی بر HTML5 می باشند.

در انتها این نکته را بخاطر داشته باشید که : هیچ سرویس تست سرعتی کامل نیست. به حداقل رساندن مواردی که در تست سرعت دخیل می باشند مانند مواردی که در بالا ذکر شد، قطعا به شما کمک می کند تا نتیجه بهتری را کسب کنید.